שאלות ותשובות

מידע כללי

היכן המיקום הגיאוגפי של החממה?

החממה שלנו ווירטואלית ולכן אין לה הגבלות של מיקום גיאוגרפי מוגדר. זהו אחד היתרונות של החממה שלנו, כאשר צוותים וקבוצות מיקוד יכולים לקום במטולה, אילת, הנגב, השפלה והמרכז וכו'.

האם על מנת להיות חלק מצוות – עלי לעזוב את מקום העבודה שלי כיום?

כלל וכלל לא! ברור שתצטרכו להשקיע ולתת מעצמכם ומזמנכם החפשי, אבל החממה דואגת שאתם תבצעו תיאום ציפיות מראש ביחד עם שאר חברי הצוות שלכם, בין השאר גם מבחינת הגדרת זמן הפעילות שלכם במסגרת הציוותית.

האם ניתן להיות חלק מקבוצת מיקוד אפילו אין לי כלל רעיון משלי להציע?

ניתן להגיע אלינו עם רעיון וגם בלעדיו. אנחנו נדאג לשבץ אותך בקבוצת מיקוד המהווה צוות מנצח שישלים אותך בצורה הטובה ביותר האפשרית. כל חבר צוות בקבוצת המיקוד מסכים מראש לעקרונות השיתוף, ההתנדבות, ההדדיות, השיוויון, והנטוורקינג של החממה.

מהי תדירות הפגישות בשבוע/חודש ומהו המשך שלהן?

תדירות הפגישות היא בהתאם למה שייקבע ע"י כל חברי קבוצת המיקוד.

האם יש חיסיון המגן על הרעיון שלי?

במסמך ה Terms and Conditions שכל משתתף חותם עליו בהירשמו לאתר, כתוב שכל חבר צוות בקבוצת מיקוד מחויב לשמור על סודיות ,כל זאת על מנת שהרעיונות שיועלו בקבוצה לא יזלגו החוצה. בנוסף, החממה ומוסדותיה מחויבים לסודיות של הרעיונות בכדי שהתקשורת של הקבוצות עם החממה תהיה חלקה. מעבר לזה – במידה וחבר צוות עוזב את קבוצתו, בין אם מרצונו ובין אם לאו, הוא מחויב שלא להתחרות ברעיון הזה בשום מסגרת שהיא (בין אם בקבוצת מיקוד אחרת של החממה ובין אם בכל מסגרת יזמית אחרת). כל חבר צוות מסכים מראש שבמידה והצוות יתגבש עם רעיון רלוונטי שיתחיל בתהליך הכניסה לחממה, בין אם הרעיון הוצע על ידו ובין אם הרעיון הוצע על ידי חבר צוות אחר בקבוצת המיקוד ¬– הרעיונות הם בבעלות מלאה של כל הצוות המחולקת באופן שווה בין חברי הצוות, אלא אם כן הוחלט אחרת בהסכמה בכתב של כל חברי הצוות (דוגמה לחלוקה שאינה שווה בשווה – אחד מחברי צוות יתחייב לתת יותר כסף משאר החברים לצורך מימון עתידי של הוצאות המיזם הנבחר)

אילו דרישות חלות עליי במידה ואבחר להתחיל את התהליך?

ראה תשובות על חסיון ולהיות חלק מקבוצת מיקוד.
בנוסף, להיות חבר במוסדות החממה, לרבות חבר בצוותים, יעלה 30 ₪ מרגע השיוך (שיבוץ) ו 30 ₪ לכל חודש אחריו.

כיצד אוכל להיות חלק מצוות של מיזם?

יש להרשם לאתר הבית, להסכים לתנאי השימוש באתר, לענות על שאלוני הפרופיליזציה, לתת פרטי כרטיס אשראי והודעה על ציוות תישלח אליך ברגע שיימצאו אנשים המתאימים לך. חיוב כרטיס האשראי שלך לא יבוצע עד לציוותך בפועל.

במידה וארשם, האם אוכל לבחור פרוייקט בעצמי?

הפרויקטים נוצרים ומומצאים על ידי חברי קבוצות המיקוד באמצעות סיעור מוחות. בעתיד, יוכלו יזמים שיש להם רעיון והיו מעוניינים להקים סביבו צוות ייעודי , לפרסם את הצעתם בפורום חיפוש שותפים שיעלה לאויר בהמשך.

כיצד עלי להתכונן לפגישה עם הצוות?

הפגישות הראשונות עם חברי הצוות שלכם יוקדשו להיכרות משותפת, וניסוח בכתב של הסכם עקרונות שיהיה מקובל על כל חברי הצוות, כל זאת על מנת שיתגלו כמה שפחות חילוקי דעות בהמשך הדרך. עליך להגיע בידיעה מה אתה כחבר צוות מעוניין ויכול לתרום לקבוצה, מה המגבלות שלך, מה החוזקות שלך שאתה מביא לשולחן, ומה השאיפות שלך.

מהו התחום ונושאי המיזמים של החממה?

החממה פונה לכל קשת תחומי הטכנולוגיה באשר הם. הדגשים למיזמים שהחממה תשאף לקדם: יש בהם חדשנות טכנולוגית משמעותית, פוטנציאל עסקי רחב ביותר, פוטנציאל תעסוקתי משמעותי, אפשרות להוכחת היתכנות בתקציב של לא יותר מ 200 אלף ש"ח, המוצר שיפותח במסגרת התכנית יוכל להגיע לשלב השווק והמכירות תוך פרק זמן של 2.5- 3 שנים.

מי מחברי הצוות אחראים על ביצוע המשימות?

כל המשימות מבוצעות ע"י חברי קבוצת המיקוד בזמנם החופשי ובהתאם לתנאים שסוכמו עם שאר חברי הקבוצה.

מהי מחויבות המיזם כלפי החממה ביום שלאחר קבלת כספי "תנופה"?

מיזמים שהצליחו בעזרת כספי ה"תנופה" להוכיח התכנות יתנו 10% מהון המניות שלהן לחממה. בתמורה המיזמים ישבו בHub הווירטואלי של החממה ויקבלו חשיפה במסגרתו בפני המשקיעים של החממה.

מה קורה כאשר המיזם מתקבלת כחברת חממה מן המניין?

ברגע שה SAB מאשר את כניסת המיזם לחממה, המיזם יהנה מהשקעת המשך של החממה תמורת הון מניות נוסף, ועזרה במינוף הכספים שיקבלו מהחממה משאר תכניות ההמשך של המדע"ר, בהתאם לתחום פעילותו של המיזם.

כיצד אוכל להיות חלק מצוות השותפים?

החממה פתוחה להצעות לשיתופי פעולה יצירתיים מצד שותפים פוטנציאלים.
ליצירת קשר דוא"ל שותפים

מה זה IP?

Intellectual Property – בתרגום לעברית – קניין רוחני. אגד של זכויות חוקיות שמגן על נכסים בלתי מוחשיים, לרבות פטנטים, זכויות יוצרים, סימני מסחר, וכדומה. לעיתים, על אחת כמה וכמה בשלב המחקר והפיתוח (מו"פ), הנכס היחידי שיש למיזם כלשהו הוא הקניין הרוחני שלו, ומכאן חשיבותו.

מה זה SAB?

Scientific Advisory Board – המועצה המדעית המייעצת אחראית על סינון רעיונות. בשלב הראשוני, כהכנה להגשת מועמדות לתוכנית "תנופה" ובשלב מאוחר כסנן לבחירת פרוייקטי TriggerUs שיזכו למימון משלים

שאלות בנושא "תנופה"

מהי תוכנית "תנופה"?

תוכנית "תנופה" של לשכת המדען הראשי לישראל היא תכנית התומכת במיזמים מתחילים למטרת בדיקת היתכנות/בנית אב-טיפוס בסכום של עד 200,000 ש"ח בהתאם לקריטריונים של חדשנות, טכנולוגיה ועוד.

שעור התמיכה מתקציב תנופה

שעור התמיכה הוא עד 85% מהתקציב המאושר למיזם, עד לתקרת מענק של 200,000 ₪, דהיינו, על היזמים להביא מהבית 15% מהתקציב.

מהן המגבלות על השימוש בכספי התנופה?

המגבלות הינן בעיקר תקציביות. ההוצאות המוכרות הינן חומרים, רכיבים מתכלים, משנה ויועצים בארץ, עורכי פטנטים בארץ, הצגה בתערוכות. אין הכרה בהוצאות שכר, הוצאות אישיות ותקורות מנהליות (כגון: שכר דירה, ציוד משרדי, נסיעות וכיו"ב).

האם הקבוצה יכולה להגיש יותר מרעיון אחד לתנופה?

כל יזם בצוות יוכל לקבל תמיכה בתנופה לפרוייקט אחד בלבד בו זמנית ועד לשני פרוייקטים בסך הכל. במהלך שנת תקציב יוכל כל יזם בצוות להגיש לתנופה בקשה אחת בלבד.

האם הקבוצה צריכה להתאגד כישות משפטית כדי לקבל את התנופה?

ל"תנופה" רשאים לפנות:
א. יזם פרטי תושב ישראל, המתגורר בה דרך קבע, שהוא בן 18 לפחות במועד הגשת הבקשה.
ב. קבוצת יזמים תושבי ישראל, המתגוררים בה דרך קבע, שהם בני 18 לפחות במועד הגשת הבקשה.
ג. חברה חדשה הרשומה בישראל, שאין לה עדיין מכירות או השקעה משמעותית והיא הוקמה לצורך ביצוע המיזם נשוא בקשת התמיכה. החברה חייבת להיות בבעלות היזמים עצמם כאנשים פרטיים (לא חברות), שהם תושבי ישראל המתגוררים בה דרך קבע.
ד. חברה חדשה הרשומה בישראל, הנמצאת בבעלות משותפת של היזם/ים

כמה זמן בדר"כ לוקח מרגע ההגשה ועד לאישור/דחיה של בקשת התנופה?

בד"כ לוקח למנהלת "תנופה" עד 3 חדשים לאשר או לדחות פרויקט שהוגש, בהנחה שנשאר תקציב בקרן "תנופה" באותה תקופה.

מה דורש המדע"ר אחרי שהוא נתן את הכסף? האם ישנן אבני דרך?

המדע"ר אינו לוקח אחוזים במיזם, אלא נותן למיזם מענק מותנה, לאמור: במידה והמיזם מצליחה ומייצר מכירות מהמוצר, הכספים שנתקבלו ייחשבו כהלוואה, ויהיה על חברי המיזם לשלם בחזרה תמלוגים של 3-3.5% לשנה מהמכירות של המוצר שתמכרו עד להחזרת ההלוואה (שנושאת ריבית ליבור). במידה והמיזם נכשל הכספים ייחשבו כמענק שאין צורך לשלמו בחזרה.

מהי מסגרת הזמן לסיום שלב הוכחת ההיתכנות ב"תנופה" מבחינת המדע"ר?

ברגע שהיזמים קבלו את אישור קרן "תנופה" זמן הביצוע תלוי בחברי הצוות. חלה חובה להתחיל בביצוע המו"פ תוך 3 חדשים ולסיים את התקציב המאושר תוך שנה מיום אישור הבקשה ע"י מנהלת "תנופה". במקרים מסויימים תינתן הארכת תקופת הביצוע.